TROUG @ Sakarya Üniversitesi

Bugün (24 Mart 2011), Türkiye Oracle Kullanıcıları Grubu (TROUG) olarak Sakarya Üniversitesi’ndeki “Bilişim ve Teknoloji Şöleni” nindeydik. Gökhan Atıl ve Ferhat Şengönül ile birlikle Sapanca Gölü manzaralı bu güzel kampüste, mükemmel bir organizasyona katılıp, Oracle ve iş hayatı hakkındaki tecrübelerimizi öğrencilere aktarmaya çalıştık. Onların sorularından biz de çok şey öğrendik.
Türkiye’de meraklı, azimli ve araştırmaktan yılmayan bir nesil yetişiyor. Artık, teknolojiyi takip etmekten, teknoloje yön vermeye doğru gidiyoruz. Çok yakında, eminim ki, veritabanı konusunda da teknoloji üreten bir ülke haline geleceğiz.
Bizi davet eden ve en iyi şekilde ağırlayan Burak Çakmak’a ve Bilgisayar Topluluğu’nun diğer üyelerine çok teşekkürler.

Yapmış olduğum sunum için lütfen tıklayınız.

Today (24 March 2011) as members of Turkish Oracle User Group (TROUG), Gokhan Atil, Ferhat Sengonul and I was at Sakarya to join the Sakarya University Computer Science Community’s Technology and Informatics Festival to share our experiences with the University Students. Looking high to the beautiful lake view Sakarya University’s Campus, we attended the really good organized event and shared our experiences and knowledges about Oracle and business life. We leart a lot from the questions they’ve asked.
It’s so nice to see a young students with curiousity, tender and decided to researching generation. We are turning into setting way to the technology instead of following technology. Soon, I’m quite sure that, Turkey would become database technology provider technology instead of following database technology.
I’d like to thank so much to Mr. Burak Cakmak and other members of Computer Science Commnity for their kindness and taking care of us.

You can find the presentation that I’ve made clicking here.

Advertisements

2 thoughts on “TROUG @ Sakarya Üniversitesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.